Návrat lobkowiczké hudební tradice

08.12.2012 17:00

Adventní koncert v zámecké kapli roudnického zámku se opravdu vydařil.

Potvrdilo se, že návrat lobkowiczké hudební tradice na Roudnici je povzbudivá realita.

Proč byl letošní koncert tak výjimečný?

Představil skvělou hudbu v podání skvělých hudebníků. Díla Haendela, Glucka, Belliniho, Haydna, Mozarta, Beethovena, Dvořáka, Francka či Mascagniho ohromila nás všechny. Úvodní Alžbětínská serenáda naznačila, že se bude jednat o mimořádný večer. Výkon mladého roudnického houslisty Jakuba Hejhala nenechal nikoho na pochybách, že se jedná o mimořádný talent. Skvěle ho doplnil zkušený klavírní virtuos Vladimír Heuler. V následující árii Xerxese z opery G. F. Haendela výborně zahrála flétnistka Eva Kovaříková a diváci poprvé slyšeli hlavní hvězdu večera soprán Jany Štěrbové. Další árie Normy ze stejnojmenné opery V. Belliniho vyvolala první nekončící potlesk a potvrdila skvělou akustiku zámecké kaple v které čistý a přirozený hlas Jany Štěrbové vyvolával nadšení zcela vyprodaného hlediště. Dále plynul program naprosto přirozeně za stálého nadšení diváků až k poslední skladbě Gloria in Excelsis Deo, kde diváci vstoje aplaudovali výborným hudebníkům v čele s Janou Štěrbovou. Gounodova Ave Maria doplněná freskami na stropě kaple vytvořila dokonalý příběh motlitby Zdrávas Maria a ukončila oficiální část programu. Diváci ještě několik minut přemýšleli možná o neuvěřitelné mecenášské a sběratelské činnosti rodu Lobkowiczů, která pomohla vytvořit hudební tradici, která je nejen v rámci ČR ojedinělá a navíc dále pokračuje.

Koncertu se osobně zúčastnil majitel zámku pan William Lobkowicz a nešetřil chválou na výkon Jany Štěrbové i ostatních hudebníků, byl nadšen z podřipského publika, které doplnili hosté z partnerského města Rosslau, kteří trávili víkend v Roudnici nad Labem. William Lobkowicz nabídl všem divákům sklenku lahodného červeného i bílého roudnického vína, ocenil pořadatele ze spolku Říp, poděkoval GMU v zastoupení paní ředitelky PhDr. Aleny Potůčkové i Městu Roudnici na Labem zastoupenému starostou V. Urbanem za pomoc při organizaci tak velké akce, jakou letošní adventní kocert byl. Koncert byl skvělou tečkou za letošní turistickou sezonou, kdy se po 60 letech zámek otevřel veřejnosti.

Hudba z dnešního večera bude v uších 150 diváků doznívat ještě dlouhou dobu a my se těšíme na roudnickém zámku nashledanou třeba při letos premiérových nočních prohlídkách zámeckých interiérů.

P.S.

Třetí rok za sebou aplaudovala vyprodaná kaple roudnického zámku zaslouženě mistrům svého oboru. Jitka Čechová si vychutnávala ovace ve stoje loni a potvrdila své mimořádné mistrovství. Letos se totéž povedlo Janě Štěrbové a podle názorů přitomné odborné veřejnosti se tato zpěvačka stává následovnicí Klementiny Kalašové.

Autor: MUDr. Ondřej Krajník

 

Po koncertu se sešli zleva William Lobkowicz, Jana Štěrbová, MUDr. Ondřej Krajník

 

zdroj: http://www.podripsko.cz/aktualitaId-651-aktualita-navrat_lobkowiczke_hudebni_tradice.html